Po co właściwe transportować ponadgabaryty? - wytransportowany

transport ponadnormatywny

Kwestia środka to natomiast kwestia doboru

Transport ponadgabarytowy, nazywany również ciężkim, to gałąź transportu zajmująca się ładunkami ponadnormatywnymi oraz nienormatywnymi. Swoimi wymiarami wykraczają one poza wymiary ładunków dopuszczanych tradycyjni

Po co właściwe transportować ponadgabaryty? - wytransportowany transport ponadnormatywny
e do transportu drogowego. Właśnie dlatego transport ciężki dodatkowo wymaga zawsze specjalnego zezwolenia.
A jak wygląda organizacja takiego transportu? Przede wszystkim obejmuje ona szczegółowy plan trasy i dobór odpowiedniego środka. Jeśli chodzi o trasę, to trzeba między innymi uwzględnić wszystkie przeszkody, jak chociażby ronda, wiadukty, czy też wysokie krawężniki. Nie każdy ładunek da się bowiem przewieźć tam, gdzie one występują. Kwestia środka to natomiast kwestia doboru optymalnej naczepy. Inna bowiem sprawdzi się w przy transporcie linii produkcyjnej, a inna, gdy w grę będzie wchodzić transport maszyn.
Ze względu na specyfikę, jaką charakteryzuje się tego typu transport, jego usługi mogą świadczyć tylko wyspecjalizowane firmy. A to wszystko ze względu na ogólnie pojęte bezpieczeństwo.


Producenci z przemysłu ciężkiego często sięgają

W przemyśle ciężkim, tak jak w każdej innej branży, ważne jest dbanie o obsługę klienta. Szczególnie istotna jest kwestia dostawy zamówionego towaru. W przypadku ponadwymiarowych produktów potrzebny jest transport ponadgabarytowy. Jest to określenie na przewóz ładunku, którego masa i wielkość przekracza obowiązujące normy na drogach. W głównej mierze polega na dostosowaniu środka transportu do przewożonej rzeczy.
Transport maszyn jest jednym z elementów, który wymaga zaangażowania wielu osób. Producenci z przemysłu ciężkiego często sięgają po pomoc specjalistycznych firm transportowych. To one w dużej mierze zajmują się przygotowaniem, bezpiecznym przewozem oraz rozładunkiem powierzonego im towaru. Praca na tak wielu poziomach wiąże się z wysokim poziomem odpowiedzialności.
Przewóz produktów ponadgabarytowych nie jest prostym i łatwym zadaniem. Transport ciężki to praca w wymagających warunkach poparta obszerną wiedzą z zakresu logistyki oraz norm panujących na drogach krajowych i międzynarodowych.


Jego organizacja wymaga jednak większej wiedzy

Samochody ciężarowe przewożące towar stały się codziennością. Każdego dnia można zobaczyć je na drogach całego świata. Po ich ilości można stwierdzić, że transport ponadgabarytowy znacznie się rozwinął w ostatnich czasach. Coraz więcej kierowców zawodowych zajmuje się przewożeniem różnego rodzaju maszyn, które umieszczone są w naczepach dołączonych do samochodów ciężarowych.

Transport maszyn to specyficzna branża, która wymaga odpowiedniego podejścia do przewożonego towaru. Bardzo często kierowcy mają świadomość, że przewożą coś cennego, więc transport ciężki nie nadaje się dla każdego.

Nie każda firma transportowa zajmuje się tego rodzaju transportem, ponieważ logistycznie jest czasami trudno ustalić trasę. Problem bywa też z załatwieniem formalności celnych. Jednak jeżeli firma potrafi to załatwić, to taki transport jest z całą pewnością dla niej opłacalny. Jego organizacja wymaga jednak większej wiedzy i doświadczenia. Trzeba zabezpieczyć odpowiednio załadunek i przewidzieć różne okoliczności.


Jak uzyskać zezwolenie na transport ponadgabarytowy?

Wyróżniamy aż siedem typów zezwoleń umożliwiających transport ponadgabarytowy. Każda z tych grup określa tak naprawdę inny typ zezwolenia.

Kategoria pierwsza skupia się na samej trasie. Uwzględnia ona zezwolenie na przewiezienie ładunku po konkretnej drodze, którą należy wcześniej dokładnie wyznaczyć, by zawrzeć takową informację w dokumentacji. Kategoria druga tyczy się z kolei różnego rodzaju pojazdów. Do niej można zaliczyć m.in. transport maszyn rolniczych - ciągników, koparek, a także spychaczy i innych podobnych pojazdów. Grupy od trzeciej do szóstej zawierają z kolei te zezwolenia, które wystawiane są na dłuższy czas i w których podaje się informacje dotyczące konkretnych parametrów wybranego ładunku. Ostatnia już kategoria, czyli ta siódma jest stosowana w momencie, gdy planowany transport ciężki nie pasuje do żadnej poprzedniej grupy.

Zezwolenie jest wydawane w formie specjalnego dokumentu. Upoważnia on zaznaczoną na papierze osobę do przewiezienia ładunku po drogach publicznych umieszczonych na terenie Polski.



© 2019 http://wytransportowany.foto-video.zgora.pl/